AMP: Wspinaczka sportowa, 21-24.03.2024 r. Lublin

Pięć medali indywidualnie zdobyła Daria Nawój podczas Akademickich Mistrzostw Polskie we wspinaczce sportowej. Rewelacyjne wyniki debiutującej w zawodach AMP Darii znacząco wpłynęły na wynik drużynowy. Nasze Panie "wspięły" się na trzecie miejsce podium wśród uniwersytetów, w klasyfikacji generalnej zajęły 6 miejsce. Panowie uplasowali się na 15 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz czwartym miejscu wśród uniwersytetów - do medalu zabrakło kilku punktów.

Trzydniowe zawody, w których uczestniczyło ponad trzystu studentów z ponad trzydziestu uczelni z całego kraju rozegrane zostały w trzech konkurencjach wspinaczki: na czas, prowadzenie i bouldering. Rywalizacja odbywała się na dwóch lubelskich ściankach wspinaczkowych: Centrum Wspinaczkowe Kotłownia, gdzie rozegrano zmagania w bouldringu, oraz na ściance wspinaczkowej w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego.

Zawody we wspinaczce sportowej rozpoczęły piątkowe zmagania w konkurencji bouldering, która składała się z dwóch rund: eliminacyjnej i finałowej. Po eliminacjach do sześcioosobowego finału Daria Nawój awansowała na szóstej pozycji. W wymagającym finale wychowanka Klubu Sportowego Sportiva (podopieczna duetu trenerskiego Edyty Ropek – mistrzyni wspinaczki oraz Arkadiusza Kamińskiego, doświadczonego trenera i managera sportowego) wywalczyła dwa srebrne medale w dwóch konkurencjach wspinaczki sportowej – w prowadzeniu i boulderingu. radziła sobie bardzo dobrze, jako jedna z dwóch zawodniczek zdobywając jeden top i dwie zony.

Wynik ten zapewnił Darii pierwszą pozycję, jednak z uwagi na błąd sędziów reprezentująca AWF Katowice Bianka Janecka po zakończonym finale otrzymała doliczony czas na próbę na drugim problemie. W rezultacie tej decyzji Bianka uzyskała tą samą liczbę zon i topów co Daria, w mniejszej liczbie prób. Tym samym w bouldringu zwyciężyła reprezentantka AWF Katowice, przed zawodniczką UJ Kraków i plasującą się na trzeciej pozycji Małgorzatą Włodarczyk z PŚ Gliwice.

Drugiego dnia zawodów na ściance wspinaczkowej w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozegrano zmagania w konkurencji wspinaczki prowadzenie. Tu Daria Nawój pewnie, bo z trzeciego miejsca, awansowała do dwunastoosobowego finału. W finale młoda studentka poprawiła swój wynik, wspinając się świetnie na wymagającej, technicznej drodze wspinaczkowej, ustępując miejsca jedynie zawodniczce AWF Katowice Zuzannie Mientus. Na trzeciej pozycji uplasowała się Bianka Janecka.

Trzeci dzień akademickich zmagań to rywalizacja w konkurencji na czas. W tych zmaganiach do finału awansowały dwie studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Daria Nawój oraz Weronika Szczytowska. Po zaciętej walce Daria uplasowała się na dziewiątej pozycji, zaś Weronika zajęła dwunaste miejsce.

BOULDERING:

Szymon Górnisiewicz - 116 miejsce
Oliwier Burdun 107 miejsce
Karol Hajduk - 126 miejsce

Komunikat końcowy: 2324_wspinaczka_wyniki.pdf (azs.pl)

Źródło: własne/ A.Kamiński