Aktualności

Zobacz co u nas słychać

Klub w mediach społecznościowych

AZS Winter Cup - I eliminacje, Zakopane 19.12.2022 r.

Jak prawie co roku, zawody narciarskie AZS Winter Cup zostały zainaugurowane tuż przed świętami na zakopiańskiej Harendzie. Warunki były iście alpejskie, mróz i słońce uświetniły pierwsze eliminacje 21. edycji Akademickiego Pucharu Polski, na starcie których stanęło 49 zawodników i 32 zawodniczki. Wśród nich aż dziewięciu reprezentantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zawody zdominowała Maja Chyla, która niedawno została nominowana do reprezentacji Polski na styczniową uniwersjadę w amerykańskim Lake Placid.  Chyla nie miała sobie równych tego dnia. Najpierw zwyciężyła w slalomie gigancie, uzyskując łączny czas 56,90. Tylko trzy zawodniczki zdołały złamać barierę minuty. Druga była debiutantka Anna Skarbek-Malczewska (PK Kraków) – 58,45, a trzecia Maria Łuczak (UMed Łódź) – 59,82.

W slalomie również brylowała reprezentantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygrywając wśród pań z łącznym wynikiem 1:08,08. W swoim najszybszym przejeździe pokonała trasę w zaledwie 33,11 sek. Druga w klasyfikacji Maria Łuczak miała aż 4.66 straty do liderki. Trzecia była Maria Strzeżek z wynikiem 1:15,28.

Wspomniane wyniki napawają optymizmem przed zbliżającą się uniwersjadą, na którą oprócz Mai pojedzie Zuzanna Czapska i Daria Krajewska.

Z kolei do męskiej kadry KU AZS UJ dołączyło kilku nowych, ale doświadczonych już zawodników. Spośród nich najlepiej zaprezentował się Stanisław Hejmo, który zajął trzecie miejsce w slalomie gigancie, tracąc zaledwie 0,65 sekundy do zwycięzcy, Pawła Jaksiny. Hejmo w slalomie uplasował się na piątej pozycji. Równie skuteczny i powtarzalny był Norbert Wróbel, który w obu konkurencjach zajął czwarte miejsce. Warto wspomnieć, że rywalizację w slalomie wygrał debiutant, Blazej Budz przed Juliuszem Mitanem. Obaj alpejczycy okazali się wyraźnie lepsi od reszty, wyprzedzając kolejnego zawodnika o blisko dwie sekundy, ale nie ma się co dziwić, bo to oni będą reprezentować Polskę na Uniwersjadzie.

Dobrze radzili sobie także inny zawodnicy z UJotu. W sumie aż sześciu awansowało do drugich przejazdów, co przełożyło się na znakomity wynik w rywalizacji drużynowej. Bowiem Uniwersytet Jagielloński okazał się najlepszy, debiutując na pierwszym stopniu podium w tej kategorii. Tuż za nami znalazły się inne krakowskie uczelnie, AGH oraz PK.

Kolejny etap zawodów AZS Winter Cup odbędzie się 13 stycznia w Szczawnicy. Tam też odbędzie się finał cyklu (3 marca). Na zwycięzców i zwyciężczynie decydujących zawodów czekać będzie nagroda główna – samochód Toyota w użytkowanie na trzy miesiące.