AMP: Koszykówka 3x3, 23-25.08.2020 r., Warszawa

W dniach 24 – 25 sierpnia odbyły się pierwsze w historii AZS Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce 3x3 kobiet i mężczyzn. Organizatorem zawodów był AZS Warszawa. Koszykówka 3X3 jest coraz bardziej rozwijającą się dyscyplina sportową, która nie jest już tylko formą rozgrywek koszykarskich, uzyskując pełną odrębność w momencie dołączenia do harmonogramu Igrzysk Olimpijskich w dniu 9 czerwca 2017 roku. Pierwsze zawody tej rangi mieliśmy obejrzeć podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w roku 2020 r.

Całe szczęście koronawirus nie spowodował odwołania wszystkich turniejów związanych z koszykówką 3x3. Wraz z rozpoczęciem ostatniego tygodnia sierpnia na Warszawskiej Ochocie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Wśród kobiet do walki stanęło 18 drużyn, a u mężczyzn 19. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć Reprezentacji naszej uczelni. Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego na zawodach stawiła się w czteroosobowym, kobiecym składzie.

Pierwszego dnia (poniedziałek 24.08) rozegrano fazę grupową, której celem było rozstawienie drużyn do rozgrywek w drugim dniu zawodów. Zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego były w grupie C razem z reprezentacjami: Akademii Górniczo Hutniczej, Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy.

Pierwszy mecz to walka z AGH, która trzeba przyznać, była bardzo nieudana i zwiastowała zły start. Mecz został rozegrany w regulaminowym czasie i zakończył się wynikiem 10:3 dla AGH. Drugie starcie to wyrównana walka przeciwko SGGW. Nasze koleżanki pokazały pazur i bardzo dobrą grę w obronie i ataku rekompensując, to czego nie było w pierwszym spotkaniu. Ostatecznie mecz wygrał UJ 7:6.  Trzecie i ostatnie starcie tego dnia zostało rozegrane przeciwko Uniwersytetowi Medycznymu z Łodzi. Niestety on również był przegrany. Trzeba przyznać, że przeciwniczki były w bardzo dobrej dyspozycji i wykorzystały moment, co na koniec zawodów zaowocowało 4 miejscem w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie wygrały ten mecz 17:6. Nasza drużyna z jednym wygranym meczem uplasowała się na trzecim miejscu w grupie.

Wtorkowy poranek przywitał wszystkich zawodników deszczem, który przed rozpoczęciem pierwszych meczów ustał. Mimo to zawody odbywały się na boiskach zewnętrznych. Drużyna UJ o wielką ósemkę walczyła z Politechniką Opolską. Mecz ten był do wygrania, jednak czegoś zabrakło.  Szczęścia? Raczej skuteczności. Gdy na zegarze widniały 2 minuty do końca, był remis i ciągła szansa na wygraną. W tym czasie przeciwniczki zdążyły jeszcze rzucić dwa razy zza łuku, notując 4 punkty. Drużynie UJ dwu punktowe rzuty już nie chciały wejść. Wynik spotkania to 10:6 dla PO. To, co na pewno przeszkadzało obydwóm zespołom, jak i wszystkim wtedy grającym to mokry tartan. Niestety przez ten problem techniczny wszyscy zawodnicy zdecydowali się grać zachowawczo dla swojego zdrowia. W niektórych meczach miało to na pewno wpływ na wynik końcowy, tym bardziej w tak nieprzewidywalnej grze, jak 3x3.

Przegrana z Politechniką Opolską miała dość zły wpływ na morale drużyny, co było widać w kolejnym meczu z Politechniką Śląska w Gliwicach. Nasze zawodniczki rozegrały najgorszy mecz, notując zaledwie 2 punkty przeciwko 10 punktom przeciwniczek. W ten oto sposób zostało im walczyć o 13 miejsce w zawodach. Pierwszy mecz w tej drabince odbył się przeciwko Szkole Głównej Handlowej z Warszawy. Mecz ten był odbiciem od dna i wygraną dla UJ 7:6. Finał o 13 miejsce został rozegrany między AZS UJ a AZS Uniwersytet Gdański. Mecz był ciekawy. Na początku nasze zawodniczki prowadziły jednym punktem, później mecz dość długo utrzymywał się na remisie 6 do 6. Trzeba przyznać, że to było naprawdę dobre starcie. Przeciwniczkami naszych koleżanek były reprezentantki Polski w koszykówce 5x5 i 3x3 sprzed lat. Poziom, który reprezentowały był widoczny na boisku podczas gry. Ponownie czegoś zabrakło naszym dziewczyną na koniec, tym razem było to chyba skupienie. Starcie zakończyło się wygraną UG 12:7, co dało naszym koleżankom 14 miejsce w zawodach. Nie jest to dobry wynik, ale ważne jest zdobyte doświadczenie. Miejmy nadzieję, że zaowocuje ono dobrym rezultatem w przyszłych latach.

Skład Reprezentacji UJ: Domańska Karolina; Dumin Julia; Sakalouskaya Veranika; Wachowiak Aleksandra

Autor: Karolina Domańska