AMP: Koszykówka kobiet 2019

W dniach 9 - 12 maja koszykarki Uniwersytetu Jagiellońskiego rywalizowały w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski o awans do turnieju finałowego AMP. Organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Walkę o awans do finału AMP dziewczyny rozpoczęły w piątek, mierząc się z drużyną Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swoim pierwszym meczu koszykarki z UJ pokonały rywalki 55:32. Zwycięstwo dziewczyny odniosły dzięki spokojnej i dokładnej grze, co pozwoliło zwiększyć im swoje szanse na awans do finałów.

Podczas kolejnego meczu nasze zawodniczki stanęły naprzeciw Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po ciężkim i wyrównanym meczu, dziewczyny uległy przeciwnikowi 37:60. Pierwszy dzień rozgrywek zakończył się bilansem jednej przegranej i jednej wygranej.

Był to dla nas ogromny sprawdzian. W sezonie 2018/19 zmieniły się zasady rozgrywek AMM, przez cały rok zagrałyśmy tylko kilka meczy. Było to widoczne na tle innych drużyn, które w swoim składzie miały zawodniczki ligowe i prezentowały wyższy poziom sprawności fizycznej - komentuje kapitan drużyny Jolanta Lebioda.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się od meczu z drużyną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zawodniczki z Krakowa pokonały z łatwością przeciwnika 67:38. Tym samym, zakończyły rozgrywki w grupie B na miejscu drugim z dwiema wygranymi i jedną przegraną.

Na  kolejnym etapie zmagań, koszykarki spotkały się z drużyną krakowskiej Politechniki. Uległy doświadczonym zawodniczkom 25:69. Po przegranej z Politechniką Krakowską na zawodniczki czekał najcięższy mecz całego półfinału – mecz o trzecie miejsce. Rywalem po raz kolejny była Politechnika Śląska w Gliwicach, która przegrała mecz z drużyną AWF Katowice. Od pierwszego gwizdka starcie było bardzo wyrównane i ciężkie. Koszykarki UJ zostawiły na boisku całe serce i z pełnym zaangażowaniem walczyły o zwycięstwo i awans do finałów AMP. Niestety, w ostatniej kwarcie musiały uznać wyższość przeciwnika. Mecz zakończył się zwycięstwem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Drużyna Dariusza Osolińskiego zakończyła rozgrywki w półfinale AMP z dwiema wygranymi i trzema przegranymi, nie zapewniając sobie awansu do finałów w Warszawie.

Półfinały AMP w Cieszynie były dla nas sporym wyzwaniem. Teraz musimy wyciągnąć wnioski z wyjazdu oraz w kolejnym sezonie popracować nad słabszymi elementami naszej gry - dodaje kapitan drużyny.

Skład:
Czak Izabela, Doussineau Célia, Dybaś Karolina, Holovkova Hanna, Janas Julia, Janczewska Alicja, Krzysiak Kamila, Lebioda Jolanta, Nieć Justyna, Rokiciak Justyna, Rymaszewska Dominika, Sokołowska Marta
Trener: Dariusz Osoliński

Sezon 2018/2019 dziewczyny kończą z trzecim miejscem w Akademickich Mistrzostwach Małopolski oraz z czwartym w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Autor: Izabela Czak