The 2nd China-CEEC University Winter Sports Carnival

W dniach 2-8 grudnia 2018 r. reprezentantki sekcji narciarsko-snowboardowej Uniwersytetu Jagiellońkiego rywalizowały w Uniwersyteckim Festiwalu Sportów Zimowych, który po raz drugi odbył się w chińskim mieście Harbin.

Na trasie narciarskiej w Shangzhi Heilongjiang nasze Panie rywalizowały z reprezentantkami Chin, Bułgarii oraz Czech. Mimo siarczystych mrozów i wymagających warunków na stoku ściganie przebiegło wyjątkowo pomyślnie.

Nasze studentki potwierdziły swoje wysokie umiejętności i zdominowały rywalizację w narciarskim slalomie gigancie, zajmując całe podium. Złoto trafiło w ręce Anny Wróbel, srebro wywalczyła Justyna Sikora, a tuż za podium uplasowała się Aleksandra Krawczyk.

W snowboardowym slalomie równoległym najmniejszych szans nie dała rywalkom Paulina Pawlikowska, pewnie zdobywając I miejsce.

W Akademickiej Kadrze Polski na te zawody znaleźli się także snowboardziści i narciarki z innych uczelni tj. z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz z Uniwersytetu Śląskiego.

CHIŃSKO-POLSKA WSPÓŁPRACA:
Event zorganizowany został przez FUSU (Chińską Federację Sportu Akademickiego) oraz Uniwersytet w Harbinie, a jego celem jest zacieśnienie współpracy i kontaktów między Chinami, a krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Z zaproszenia, które spłynęło do Zarządu Głównego AZS, skorzystał Uniwersytet Jagielloński, a wsparcie udzielone przez Biuro Sportu UJ pozwoliło na wyjazd i start zawodniczek w barwach Akademickiej Reprezentacji Polski. Była to forma nagrody za zeszłoroczne sukcesy w Akademickich Mistrzostwach Polski naszych Pań w narciarstwie i snowboardzie.

STUDENCKIM OKIEM:
Uniwersytecki Festiwal Sportów Zimowych był niezwykłym doświadczeniem nie tylko pod względem sportowej rywalizacji. Imponująca otoczka kulturalna zaserwowana przez gospodarzy turnieju dodała całej imprezie blasku.
Ceremonia otwarcia jak i medalowa gala zamknięcia zostały przygotowane z wielkim rozmachem, w iście olimpijskim stylu. Po uroczystych powitaniach nastąpiły efektowne pokazy łyżwiarskie, występy taneczne, wokalne, a nawet prezentacje sztuk walki.
Obydwie ceremonie przygotowywane były przez studentów i nauczycieli Wydziału Tańca, Sportowego Uniwersytetu w Harbinie.

Cały tydzień przeplatały skrupulatnie zaplanowane przez organizatorów wydarzenia zorientowane na poznawanie przez uczestników historii Harbin i prowincji Heilongjiang.

Wielowymiarowego charakteru nabrała też ponadnarodowa integracja studencka. Od pamiętnego towarzyskiego turnieju w badmintona (pozostaliśmy bez szans w starciu z chińskimi mistrzami w tej dyscyplinie), przez wspólne śpiewanie karaoke, aż do pokazów magicznych sztuczek. Te i wiele innych aktywności zaowocowały nie tylko poszerzeniem horyzontów, ale również trwałymi, międzynarodowymi przyjaźniami, co tylko potwierdza ideę jednoczącego ducha sportu.

Nasza reprezentacja spotkała się na miejscu z niesamowicie gościnnym przyjęciem. Codzienna możliwość spróbowania tradycyjnych potraw chińskiej kuchni, bardzo wysoki standard zakwaterowania, własna „armia” wolontariuszy, to tylko kilka czynników obrazujących profesjonalną oprawę eventu.

Nie pozostaliśmy dłużni i poza mistrzowską prezencją na stoku, przemyciliśmy do praktyk życia kilka iście studenckich polskich elementów takich jak np. ‘kwadrans akademicki’ ;) Nauczyliśmy naszych Kolegów i Koleżanki kilku polskich słów, szerzyliśmy wiedzę o Polsce, zwyczajach oraz przypominaliśmy o wkładzie, jaki w powstanie tego obecnie 10 milionowego miasta mieli Polscy osadnicy m.in. Adam Szydłowski, którzy zamieszkiwali ten rejon pod koniec XIX i w początkach XX w.

Akademicki Festiwal Sportów Zimowych w Harbinie był niezwykłym doświadczeniem na każdej płaszczyźnie. Miejmy nadzieję, że w ślad za triumfem naszej akademickiej reprezentacji promocja współpracy międzynarodowej w dziedzinie akademickiej rywalizacji w sportach zimowych będzie dalej trwać i się rozwijać.

Kadra UJ:
Aleksandra Krawczyk – UJ